Skip to content Skip to footer

Albayrak Grubu şirketlerinden TÜMOSAN Yeşilay iş birliği ile depremden etkilenen çocuklar için Psikososyal Destek Projesi başlattı. Proje ile çocukların kaygılarının azaltılması ve sosyalleşmesi amaçlanıyor.
 
6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan ve peş peşe gerçekleşen 7,7-7,6 şiddetindeki depremler son yüzyılın en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti. Ülkemizin güneydoğusunda 11 ili vuran depremler sonucunda 50 bini aşkın kişi yaşamını yitirirken binlerce bina yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi.


Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmak için devlet, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve Türk toplumu büyük bir dayanışma örneği göstererek dünyaya örnek oldu. Depremlerden etkilenen 11 ilde, 6 Şubat’tan bu yana çok sayıda vakıf ve derneğin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları afetzedelere destek için çalışmalarına devam ediyor.

PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI

103 yıldır toplumu zararlı alışkanlıklardan korumak için hizmet veren, bilimsel metotlar kullanarak alkol, tütün, madde, kumar, teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele eden Yeşilay da “asrın felaketi” sonrası yardım için bölgeye giden STK’lar arasında depremin ilk gününden itibaren yerini aldı. Şube personelini ve Genç Yeşilay gönüllülerini yerel afet koordinasyon merkezlerine yönlendiren Yeşilay, deprem bölgesine yardım etmek için büyük bir hızla çalışmalarına devam ediyor. Afetzedelerin acil barınma, beslenme, giyecek ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışan Yeşilay ayrıca bünyesindeki uzman klinik psikolog ve sosyal hizmet uzmanları ile psikososyal destek çalışmaları yürütüyor.

YARALARI SARMAK İÇİN EL ELE VERDİLER

Depremin hemen ardından; evleri yıkılan, enkaz altından çıkan, yakınlarını kaybedenlere psikososyal destek sağlamak amacıyla harekete geçen Yeşilay,  258 klinik psikolog ve 125 sosyal hizmet uzmanının görev yaptığı, Yeşilay Danışmanlık Merkezi Psikososyal Destek Hattı’nı hayata geçirmişti.
Bu çalışmalar kapsamında Yeşilay ve Albayrak Grubu şirketlerinden TÜMOSAN deprem bölgesindeki çocukların yüzünü güldürmek için el ele verdi. 
Albayrak Grubu deprem sonrası arama kurtarma, iş makinesi, gıda, giyim gibi yardımlarıyla binlerce kişinin yanında olurken, Hatay Kırıkhan ve Gaziantep Nurdağı’nda bin 50 adetlik konteyner kenti kurdu. Grubun markalarından TÜMOSAN, Yeşilay ile iş birliğine girişerek Depremden Etkilenen Çocuklara Psikososyal Destek Projesi’ni başlattı. Proje ile depremden etkilenen daha çok insana ulaşılması hedefleniyor.
Albayrak Grubu, bu proje kapsamında bünyesindeki TÜMOSAN şirketine ait bir tırı “Benim Kulübüm Yeşilay” tırına çevirdi. Albayrak Grubu bu tırla, Hatay ve Gaziantep’te kurduğu konteyner kentlerdeki çocuk ve gençlere de ulaşım sağlayacak. Öte yandan Albayrak Grubu, tır desteğinin yanı sıra Albayrak Gönüllüleri’ni de projeye katılmaya davet ediyor. Her hafta beş gönüllü çalışan uzmanlarla birlikte projede aktif görev alarak bölge şartlarında hizmet verecekler.

UZMAN PERSONELDEN ÇOCUKLARA DESTEK

Projede; oyunlar, fiziksel aktiviteler ve etkinlikler ile çocukların kendilerini ifade etmesi, bu yolla kaygılarının azaltılmasına destek olunması ve sosyalleşmeleri amaçlanıyor. Gelişim psikologları, klinik psikologlar, pedagoglar ve eğitmenlerin yanı sıra Genç Yeşilaylıların da görev alacağı projede çocuklar uzmanlar eşliğinde arkadaşlarıyla sosyalleşip deprem psikolojisinden çıkıyorlar. Depremden Etkilenen Çocuklara Psikososyal Destek Projesi kapsamında çalışanlar, afet bölgelerinde oluşturulan çadır ve konteyner kentler ile kırsaldaki köylerde hizmet veriyor.

YAŞ GRUPLARINA YÖNELİK ÖZEL AKTİVİTELER

Proje kapsamında; 28 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında, Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya’da çocuklara ve gençlere yönelik psikososyal destek çalışmalarının sunulacağı Benim Kulübüm Yeşilay Tırı’nda 4-7, 8-13 ve 14-18 yaş grupları için farklı etkinlikler yer alıyor.
Yeşilay’ın ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde bağımlılık konusunda bilinç oluşturmak amacıyla uyguladığı Benim Kulübüm Yeşilay tırında çocuklara yönelik birçok etkinlik düzenlenecek. Böylece depremden etkilenen yüz binlerce çocuğa ulaşılarak afetten dolayı yaşadıkları travmanın etkisinin azaltılması, yaşanan sürece uyum sorunlarının çözülmesi ve kişisel gelişimlerinin artırılması hedefleniyor.
Programda film gösteriminden hikâye ve resim çalışmalarına, kutu ve kart istasyonlarından spor aktivitelerine kadar birçok etkinliğe yer veriliyor. Çocuk ve gençlerin akranlarıyla iletişim ve etkileşimini artıracak projede, depremden etkilenen çocukların duygularını ifade edebilecekleri alanlar da oluşturuluyor. Programlarda çocukların tasarım yapmaları ve serbest etkinlikler gerçekleştirmeleri de sağlanıyor.

Albayrak Yardım © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Albayrak Yardım © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.